close

Filter Results

Flavour Notes - Decaf - Process - Roast Level - Roaster

Flavour Notes


Decaf


Processing

  • Show All Select or deselect all process options
  • Unkown Processing method is unclear
  • Washed Fully washed or wet processing method
  • Honey Pulped natural or honey processing method
  • Natural Natural processing or dried method
  • Natural, Semi-Carbonic Maceration Natural processing with fermentation method akin to winemaking
  • Monsooned Natural Monsooned processing method (Malabar)
  • Wet Hulled Semi washed or Giling Basah method
  • Swiss Water Washed and decaf using Swiss Water™ method
  • Natural, Swiss Water Natural process and decaf using Swiss Water™ method
  • Mountain Water Washed and decaf using Mountain Water™ method
  • Natural, Mountain Water Natural process and decaf using Mountain Water™ method
  • Sparkling Water (CO2) Washed and decaf using CO2 water method
  • Honey, Sparkling Water (CO2) Pulped natural and decaf using CO2 water method
  • Natural, Sparkling Water (CO2) Natural and decaf using CO2 water method
  • Sugar Cane E.A. Washed and decaf using ethyl acetate solvent
  • Natural, Sugar Cane E.A. Natural and decaf using ethyl acetate solvent
  • Solvent T.C.E / M.C.(KVW) Washed and decaf using trichloro-ethylene or methylene chloride solvent

Roast Level

  • Show All Select or deselect all roast options
  • Unkown Unspecified type of roast
  • Green 22 °C (72 °F), Green Beans
  • Dried 165 °C (329 °F), Oven Dried
  • Extra Light 196 °C (385 °F), Cinnamon Roast
  • Light 205 °C (401 °F), Light Roast

  • First Crack
  • Medium Light 210 °C (410 °F), American Roast
  • Medium 219 °C (426 °F), City Roast

  • Second Crack
  • Medium Dark 225 °C (437 °F), Full City Roast
  • Dark 230 °C (446 °F), Vienna Roast
  • Extra Dark 240 °C (464 °F), French Roast
  • Silly Dark 245 °C (473 °F), Italian Roast

Roasters

  • Show All Select or deselect all roasters
  • 106 Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 200 Degrees In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • 39 Steps In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 47 Degrees In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • 5 Rings In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 80 Stone In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 92 Degrees In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Abe & Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Abstract In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Adams & Russell In Stock/Total: 35/36 (All), 35/36 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Alchemy In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Alpaca Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Altitude In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Amber In Stock/Total: 9/10 (All), 9/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ancoats In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Anvil In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Apostle In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Argyll Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Art & Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Artisan Roast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Assembly In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Atkinsons In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Aviator In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Backyard Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bad Hand Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Bailies Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Balance Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Barista & Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Baristocracy In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Brothers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Capital Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Beanberry In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Big Dog Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Big Rock In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Big Time Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Black Bear In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Black Cat Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Black Rain In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Blak Nektar In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Blossom In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Boona Boona In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Boost Coffee Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Boun Beans In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Breakfluid In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Brew Coffee Plus In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bristol Twenty In Stock/Total: 24/24 (All), 24/24 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Broadoak In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Broadway Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Buno In Stock/Total: 0/0 (All)
  • CLO In Stock/Total: 22/22 (All), 22/22 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cafe Conexion In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cafezinho In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cairngorm In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cambridge Coffee Company In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Camden Coffee Roastery In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Campbell & Syme In Stock/Total: 11/15 (All), 11/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Campervan Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Caravan In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Carnival In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Carringtons Coffee Co In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cartwheel In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Carve In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Carvetii In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Casa Espresso In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cast Iron In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Causeway In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cauz In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cherry Storm In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Chimney Fire Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Chipp Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Clifton Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Climpson & sons In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Clumsy Goat In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coaltown Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Coffee Being In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Central In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Compass In Stock/Total: 85/85 (All), 48/48 (Roasted), 37/37 (Green), 13/13 (Decaf)
  • Coffee Direct In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Folk In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Gems In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Coffee Novice In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Coffee Real In Stock/Total: 26/26 (All), 26/26 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Coffee Wanchors In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee-ing co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • CoffeeMango In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffeestry In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Colco In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Coldblow In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Colombia Coffee Roasters In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Colonna In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Common In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Copper In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Cotswold Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cracked Mug In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Craft House Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crankhouse Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Cricklewood In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Crosby Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crown & Canvas In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crude In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Curve In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • DT Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Dark Arts Coffee In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Dark Woods In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Dear Green In Stock/Total: 19/19 (All), 17/17 (Roasted), 2/2 (Green), 1/1 (Decaf)
  • Decadent Decaf In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 11/11 (Decaf)
  • Department of Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Devon Coffee Company In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Django Coffee Co In Stock/Total: 8/11 (All), 8/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Due Fratelli In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Echelon In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Edgcumbes In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Eighty Seven Plus In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Electro Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Elsewhere Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ethical Addictions In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Exe Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Exhale In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Extract In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • F & E Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Faodail Roastery In Stock/Total: 0/6 (All), 0/6 (Roasted), 0/1 (Decaf)
  • Farm To Home In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fat Dragon In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fidela In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Fika In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Fire & Flow In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Fire Station In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fireheart Coffee In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Flying Horse In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Footprint Coffee In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted)
  • Forge Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fortitude In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Foundation In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Foundry Coffee Roasters In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Fountain Rock In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Full Spectrum Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Funky Flamingo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Garage Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Ginger Monkey In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Girl with a Portafilter In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Girls Who Grind Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Glen Lyon In Stock/Total: 45/45 (All), 45/45 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Grain and Grind In Stock/Total: 28/28 (All), 28/28 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Green Bridge Organics In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Green Farm In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Grey Seal In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Grumpy Mule In Stock/Total: 0/0 (All)
  • H. R. Higgins In Stock/Total: 22/22 (All), 22/22 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • HEJ In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Halvo Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Handful Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted)
  • Hands On Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Hard Lines In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Harmony In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Heart & Graft In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Hermanos In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted)
  • Hill Top Brews In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Hometown In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hope Espresso In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Horsham In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hot Numbers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Hundred House In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted)
  • Indy Coffee In Stock/Total: 13/17 (All), 13/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Inverness Coffee Roasting Co. In Stock/Total: 26/26 (All), 26/26 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • Iron & Fire In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted)
  • Island Roasted In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • James Gourmet Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Java Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Javabean In Stock/Total: 0/0 (All)
  • John Watt And Son In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Jolly Bean In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kaffee Culture In Stock/Total: 0/11 (All), 0/11 (Roasted), 0/1 (Decaf)
  • Kickback Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kilted Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Kofra In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kulture Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Land's End Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Lars & Margo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Legacy Coffees In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Leicester Coffee House In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Liberty Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Lincoln Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Liquid Spirit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Littlestone In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Long & Short In Stock/Total: 2/11 (All), 2/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Barn In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Horizon In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Sheep Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Loud Mouth Coffee In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Luckie Beans In Stock/Total: 9/15 (All), 9/15 (Roasted), 2/3 (Decaf)
  • Machina In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Macondo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Manifesto Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Manumit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Maude Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Max Fronteras In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Method Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Mikah Blue In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mission Coffee Works In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Modern Standard In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mokaffa In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Monmouth Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Moonroast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mr Eion In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Naked Roaster In Stock/Total: 0/20 (All), 0/20 (Roasted), 0/5 (Decaf)
  • Neighbourhood In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Nelson Coffee Roasters In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • New Ground In Stock/Total: 0/0 (All)
  • No.13 In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • North Star In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Notes In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Now Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Nude In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Obadiah In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Old Spike In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Olfactory Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • On The Grind In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Opus Coffee Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Origin In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ouseburn Coffee Co In Stock/Total: 4/6 (All), 4/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Outpost In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ovenbird In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Owens Organic Coffee In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Ozone In Stock/Total: 26/26 (All), 26/26 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • PRESS Coffee & Co. In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Pact In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Papercup In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Passion Fruit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Peaberry Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Pearhaus Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Pebble and Pine In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Pelicano In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Perception Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Perky Blenders In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Pharmacie In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Piccolo's In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Pilgrims Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Pink Lane Coffee In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted)
  • Plot Roasting In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted)
  • Poblado Coffi In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Potterbeans In Stock/Total: 29/29 (All), 29/29 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Presto In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Primo In Stock/Total: 22/22 (All), 22/22 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Qahm In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Quantum Roasters In Stock/Total: 36/36 (All), 36/36 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Quarter Horse In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Quirky Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rave In Stock/Total: 44/44 (All), 34/34 (Roasted), 10/10 (Green), 7/7 (Decaf)
  • Recent Beans In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Red Bank In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted)
  • Redemption Roasters In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Redroaster In Stock/Total: 10/13 (All), 10/13 (Roasted), 3/4 (Decaf)
  • Republic Of Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ridge Roastery In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rightbean In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rinaldo's Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Rising Ground In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ristretto In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Rituals In Stock/Total: 0/0 (All)
  • River In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • River City In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roast & Post In Stock/Total: 83/83 (All), 57/57 (Roasted), 26/26 (Green), 9/9 (Decaf)
  • Roast Lab In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roastery Hope Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roasting House In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roasting Plant In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Roastworks In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rockhill Brothers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roost In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Root & Branch In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Round Hill Roastery In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Rounton Coffee In Stock/Total: 19/19 (All), 19/19 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Routes In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • SORoast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sabins In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sacred Grounds In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Salford Roasters In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Saltire Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Scotties Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Seamoor In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Second Crack In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sendero In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Seven Districts In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Shiloh In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Shot Yard In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sidewalk Coffee In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Silver Oak In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Simba Bru In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Skye Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sleeper In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Small Batch Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Small Batch Roasting In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted)
  • Smith Street In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Smokey Barn In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sollie Box In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Speyside Coffee Roasting Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Square Mile Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • St Martin's In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Stacks Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Steampunk In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stewarts of Trent Bridge In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Stirling Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stokes Tea and Coffee In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Strangers In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Sunday Coffee In Stock/Total: 6/10 (All), 6/10 (Roasted)
  • Sustain In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Symposium Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • TCC In Stock/Total: 6/7 (All), 6/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Terrone & Co. In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Bean Shop In Stock/Total: 34/34 (All), 22/22 (Roasted), 12/12 (Green), 6/6 (Decaf)
  • The Blending Room In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • The Coffee Connect In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Colonel's Son In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Flat Cap In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Gentlemen Baristas In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Honeybee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Missing Bean In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Norfolk Coffee In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • The Proper Coffee Co In Stock/Total: 10/18 (All), 10/18 (Roasted)
  • The Roasting Party In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • The Roasting Project In Stock/Total: 13/14 (All), 13/14 (Roasted)
  • The Roasting Shed In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Runner Bean Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Steamie In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Third Wave In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Thomson's Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Three Ridings Coffee In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Tin Donkey In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Trading Post In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Triple Co Roast In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Two Chimps In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Two Dogs In Stock/Total: 0/0 (All)
  • UE Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Union In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Unorthodox In Stock/Total: 9/20 (All), 9/20 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Urban Baristas In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Vagabond In Stock/Total: 5/8 (All), 5/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • VeliK Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Vice Roast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Volcano In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted)
  • Wacka Espresso In Stock/Total: 0/0 (All)
  • WatchHouse In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Weanie Beans In Stock/Total: 6/12 (All), 6/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Well Roasted In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Wellington In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Welsh Coffee In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • White Rose In Stock/Total: 29/29 (All), 29/29 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Whole in the Ground In Stock/Total: 8/9 (All), 8/9 (Roasted)
  • Wild Heart In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Williams & Johnson In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Winchester Coffee Roasters In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted)
  • Wogan Coffee In Stock/Total: 36/36 (All), 36/36 (Roasted), 6/6 (Decaf)
  • Wolfox In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Wood St Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Workshop Coffee In Stock/Total: 16/16 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Green), 2/2 (Decaf)
  • Wrexham Bean Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Yallah In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Yellow Bourbon In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • York Emporium In Stock/Total: 38/38 (All), 38/38 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • Yorks In Stock/Total: 0/0 (All)

check

Specialty Coffee Beans | Coffee Diff

Listing 2101 specialty coffee beans matching search criteria: . Updated .

Coffee products which contain beans from the following origins: Colombia (581), Brazil (457), Ethiopia (239), Peru (181), Kenya (160), Guatemala (157), Costa Rica (121), Indonesia (120), Mexico (103), Honduras (102), El Salvador (92), Rwanda (88), Uganda (84), Nicaragua (80), India (78), Burundi (40), Papua New Guinea (32), Tanzania (29), Timor (23), D.R. Congo (14), Zambia (14), Bolivia (12), Ecuador (11), Jamaica (8), Myanmar (6), Malawi (6), Australia (5), Vietnam (5), Panama (5), Yemen (4), Cuba (4), Haiti (3), Laos (2), Cameroon (2), Thailand (1), Zimbabwe (1), China (1), Malaysia (1), Dominican Republic (1).

Coffee products which contain beans of the following varieties: Caturra (395), Bourbon (354), Colombia (334), Arabica (328), Typica (253), Catuai (220), Robiaceae Coffea (198), Ethiopia / Sudan Assesion (183), Castillo (167), SL-28 (142), Catimor / Ateng (107), Mundo Novo (82), Gesha / Abyssinia (74), Red Bourbon (73), SL-34 (64), Ruiru 11 (56), Batian (49), Pache Comum (42), Red Catuai (40), Robusta (38), SL-14 (38), Pink Bourbon (37), Hybrido de Timor (32), Yellow Bourbon (29), Java (Cultivar) (29), Tabi (27), JARC 74110 (25), JARC 74112 (24), S795 (23), Yellow Catuai (23), Acaia (22), Marsellesa (22), Sarchimor (21), Pacamara (19), Pacas (18), Catucai (18), Kent (17), Kaffa (17), Lempira (17), Obata (16), Nyasaland (15), Blue Mountain (15), Icatu (14), Sidra (12), Villa Sarchi (12), IHCAFE 90 (12), Kopi Aceh Gayo (12), Kumie (11), Parainema (11), Maragogype (11), Selection 9 (10), Arusha (10), Deiga/Dega (9), Wilsho (9), Arara (8), Red Caturra (7), Centroamericano (7), Tupi (7), JARC 74158 (7), Gimma (6), Rume Sudan (6), Yellow Caturra (6), Topázio (6), San Ramon (6), Anacafe 14 (5), ICAFE 95 (5), Cera (5), Bourbon Mayaguez 139 (4), Liberica (4), Jackson (4), Cauvery (4), Kona / Guatemala (4), Maracaturra (3), Bourbon Mayaguez 71 (3), N39 (3), Agaro (3), Orange Bourbon (3), Chandragiri (3), Rubi (2), Mokka (2), Garnica (2), San Bernardo (2), Villalobos (2), Amarello de Botucatu (2), Venecia (2), Dilla (2), Catiguá-MG2 (2), Coffea Liberica (2), Tafarikela (1), Ethiosar (1), Bergendal / Sumatra (1), Mibirizi (1), Laurina / Bourbon Pointu (1), Oro Azteca (1), Kopi Aceh Gayo 2 (1), Longberry (1), Sigarar Utang (1), Kopi Aceh Gayo 1 (1), F6 (1), USDA (1), Criollo (1), K7 (1).

Prices shown are representative for 250g (Top) and the actual for the weight sold by the roaster (Bottom). Other information includes, where possible, coffee origin, bean variety, milling process, type of roast and flavour notes, as described by the roaster.

Results 1301-1400 of 2197 (page 14 of 22)
Fire & Flow
Colombia - Popayán
Fire & Flow
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Typica
  • Catimor / Ateng
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Honey
  • Peach
The Proper Coffee Co
Skybury, Australia – Limited Edition Speciality Coffee
The Proper Coffee Co
£15.99
r.p. 250g
£15.99 / 250g
Origin
:
  • Australia
Variety
:
  • Bourbon
  • Catuai
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Chocolate
  • Caramelized
Indy Coffee
El Salvador San Antonio
Indy Coffee
£7.71
r.p. 250g
£7.00 / 227g
Origin
:
  • El Salvador
Variety
:
  • Bourbon
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Medium Light
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
Hope Espresso
Sensory Box Two- Robusta Coffee
Hope Espresso
£30.00
r.p. 250g
£12.00 / 100g
Variety
:
  • Robusta
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Roasted
Colombia Coffee Roasters
Federacion Campesina Roast (fully Washed Process) Colombia
Colombia Coffee Roasters
£11.67
r.p. 250g
£10.50 / 225g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Espresso
Luckie Beans
Colombia Albe
Luckie Beans
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Berry
Winchester Coffee Roasters
Guatemala: La Bendicion
Winchester Coffee Roasters
£7.50
r.p. 250g
£7.50 / 250g
Origin
:
  • Guatemala
Variety
:
  • Bourbon
  • Catuai
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Sweet
Kaffee Culture
Ethiopia Yirgacheffe
Kaffee Culture
£9.95
r.p. 250g
£9.95 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Floral
  • Blueberry
  • Apple
  • Fresh
Fountain Rock
Las Mishas #1
Fountain Rock
£14.29
r.p. 250g
£4.00 / 70g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
  • Catuai
  • Catimor / Ateng
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Floral
  • Berry
  • Citrus Fruit
Dear Green
Mexico - Sakubel - Washed
Dear Green
£20.31
r.p. 250g
£9.75 / 120g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
  • Caramelized
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Lime
  • Citrus Fruit
The Blending Room
Beverley Blend
The Blending Room
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Guatemala
Variety
:
  • Yellow Bourbon
  • Typica
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Light
  • Espresso
Score
:
  • 84.0
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Fruity
Hermanos
Domingo'S Gesha
Hermanos
£38.00
r.p. 250g
£38.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Honey
  • Vanilla
  • Black Tea
  • Jasmine
  • Floral
  • Peach
  • Lemon
47 Degrees
Ethiopian - Yirgacheffe
47 Degrees
£11.25
r.p. 250g
£9.00 / 200g
Origin
:
  • Ethiopia
Flavour
:
  • Roasted
  • Nutty
  • Nutty/Cocoa
  • Vanilla
  • Coconut
  • Citrus Fruit
  • Fruity
  • Fresh
Edgcumbes
Brazil - Fazenda Cachoeria
Edgcumbes
£12.35
r.p. 250g
£12.35 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Catuai
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Roasted
  • Almond
  • Caramelized
  • Other Fruit
Iron & Fire
Tutti Frutti Speciality Blend
Iron & Fire
£9.20
r.p. 250g
£8.10 / 220g
Origin
:
  • Kenya
  • Burundi
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Maple Syrup
  • Sweet
  • Strawberry
  • Berry
  • Peach
  • Citrus Fruit
  • Fruity
  • Winey
Coffee Novice
Chilly Jamaican - Blend
Coffee Novice
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • El Salvador
Variety
:
  • Arabica
Roast
:
  • Medium Light
Flavour
:
  • Sweet
  • Other Fruit
Edgcumbes
Indonesia - Gayo Highlands
Edgcumbes
£11.05
r.p. 250g
£11.05 / 250g
Origin
:
  • Indonesia
Variety
:
  • Hybrido de Timor
Process
:
  • Wet Hulled
Flavour
:
  • Pepper
  • Dark Chocolate
  • Citrus Fruit
The Norfolk Coffee
Alfredo Ramirez
The Norfolk Coffee
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Flavour
:
  • Spices
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Jasmine
  • Blackberry
  • Blueberry
  • Strawberry
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Cherry
  • Apple
  • Peach
  • Pear
  • Other Fruit
  • Lemon
Ginger Monkey
Big Sip Energy – Colombia
Ginger Monkey
£16.00
r.p. 250g
£16.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Pineapple
  • Other Fruit
  • Grapefruit
Cartwheel
Mustefa Abakeno
Cartwheel
£13.50
r.p. 250g
£13.50 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • JARC 74112
  • JARC 74110
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Vanilla
  • Grapefruit
  • Lemon
Coffee Novice
Yourself - Blend
Coffee Novice
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Indonesia
Variety
:
  • Arabica
Roast
:
  • Dark
  • Espresso
Flavour
:
  • Dark Chocolate
The Bean Shop
Morning Blend
The Bean Shop
£8.00
r.p. 250g
£8.00 / 250g
Origin
:
  • South America
  • Asia
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Fruity
  • Cardboard
Inverness Coffee Roasting Co.
Highland Roast Coffee
Inverness Coffee Roasting Co.
£7.50
r.p. 250g
£7.50 / 250g
Origin
:
  • South America
  • Asia
Process
:
  • Natural, Monsooned
Roast
:
  • Dark
  • Espresso
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Caramelized
Dear Green
Megamix 1kg
Dear Green
£6.25
r.p. 250g
£25.00 / 1,000g
Flavour
:
  • Grain
  • Roasted
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
Pink Lane Coffee
Gregorio Espinoza
Pink Lane Coffee
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Obata
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Apple
  • Peach
Carvetii
Inza Cauca
Carvetii
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Molasses
  • Caramelized
  • Peach
  • Orange
Colombia Coffee Roasters
Finca El Porvenir (red Honey Process) Colombia
Colombia Coffee Roasters
£14.39
r.p. 250g
£12.95 / 225g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Honey
Red Bank
Baixadão
Red Bank
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Yellow Bourbon
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Vanilla
  • Sweet
  • Other Fruit
  • Fruity
H. R. Higgins
Colombia Supreme Coffee
H. R. Higgins
£15.75
r.p. 250g
£15.75 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Berry
Glen Lyon
Glen Lyon
£13.64
r.p. 250g
£12.00 / 220g
Origin
:
  • El Salvador
Variety
:
  • SL-34
  • Red Bourbon
  • SL-28
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Peach
  • Other Fruit
  • Orange
  • Fruity
H. R. Higgins
Costa Rica San Jose Coffee
H. R. Higgins
£15.75
r.p. 250g
£15.75 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Light
  • Filter
Flavour
:
  • Honey
  • Rose
  • Grape
  • Pear
Redroaster
Two Rivers – Costa Rica
Redroaster
£13.75
r.p. 250g
£11.00 / 200g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Caramelized
  • Raspberry
Glen Lyon
Glen Lyon
£13.25
r.p. 250g
£13.25 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Honey
  • Orange
Fika
Brazil - Bom Jesus Rfa, Utz
Fika
£8.00
r.p. 250g
£8.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Catuai
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Dark Chocolate
  • Vanilla
Silver Oak
The Black Bag- Bsca Santa Cruz, Brazil
Silver Oak
£8.95
r.p. 250g
£8.95 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Bourbon
  • Mundo Novo
  • Catuai
  • Acaia
  • Icatu
  • Arara
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Dark
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
  • Nutty
  • Dark Chocolate
  • Sweet
  • Other
Fika
Fika Seasonal Blend
Fika
£8.00
r.p. 250g
£8.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Colombia
  • Uganda
Variety
:
  • Arabica
Leicester Coffee House
Brazil - Toca Da Onça
Leicester Coffee House
£14.50
r.p. 250g
£14.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Mundo Novo
Process
:
  • Natural
Score
:
  • 85.0
Flavour
:
  • Anise
  • Almond
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet Aromatic
  • Strawberry
  • Citric Acid
  • Herb-like
Weanie Beans
Ethiopia, Sidamo, Fero
Weanie Beans
£12.80
r.p. 250g
£12.80 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Orange
Cartwheel
Don Alfonzo
Cartwheel
£14.50
r.p. 250g
£14.50 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Vanilla
  • Other Fruit
  • Orange
Quarter Horse
Arusha
Quarter Horse
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Tanzania
Variety
:
  • Arusha
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
Grain and Grind
Queens Park – Full French Roast
Grain and Grind
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • India
Variety
:
  • Robusta
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Smoky
  • Roasted
  • Dark Chocolate
  • Caramelized
  • Cherry
  • Citrus Fruit
The Proper Coffee Co
Colombia, Medellin, Single Origin Coffee Beans
The Proper Coffee Co
£11.99
r.p. 250g
£11.99 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Typica
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Cocoa
Cartwheel
Kii
Cartwheel
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • SL-34
  • Batian
  • Ruiru 11
  • SL-28
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Strawberry
  • Berry
  • Orange
Terrone & Co.
Clever Dripper
Terrone & Co.
£20.00
r.p. 250g
£20.00 / 250g
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Nutty
Glen Lyon
Glen Lyon
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Centroamericano
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Other Fruit
Papercup
Blueberry, Burundi
Papercup
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Burundi
The Bean Shop
Air Ambulance Charity Scaa Blend
The Bean Shop
£8.00
r.p. 250g
£8.00 / 250g
Origin
:
  • Indonesia
Flavour
:
  • Nutty
  • Raisin
  • Cardboard
The Blending Room
Core Coffee Variety Pack
The Blending Room
£38.00
r.p. 250g
£38.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Guatemala
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Light
  • Omni
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Fruity
Wolfox
Traditional Matcha Kit
Wolfox
£70.00
r.p. 250g
£70.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Mokaffa
Yemeni Matari
Mokaffa
£19.99
r.p. 250g
£19.99 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Yemen
Variety
:
  • Arabica
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Cinnamon
  • Dark Chocolate
  • Cherry
Indy Coffee
Kenya Kisii Estate
Indy Coffee
£7.98
r.p. 250g
£7.25 / 227g
Origin
:
  • Kenya
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Roasted
  • Nutmeg
  • Sweet
  • Berry
Fika
Colombia - Luz Helena Salazar
Fika
£8.50
r.p. 250g
£8.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Score
:
  • 85.0
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Peach
  • Lime
Sustain
Kenya - Filter
Sustain
£15.63
r.p. 250g
£12.50 / 200g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • SL-34
  • Batian
  • Ruiru 11
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • SL-28
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Fruity
Silver Oak
Shantawene G1 - Natural, Ethiopia
Silver Oak
£16.95
r.p. 250g
£16.95 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Kaffa
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Lemon
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Fortitude
Shyira Anoxic Washed
Fortitude
£17.00
r.p. 250g
£17.00 / 250g
Origin
:
  • Rwanda
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Honey
  • Sweet
  • Rose
  • Floral
  • Grape
  • Pear
  • Other Fruit
  • Citrus Fruit
92 Degrees
Chill 50% Caffeine
92 Degrees
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Almond
  • Dark Chocolate
  • Cherry
Cartwheel
Karogoto
Cartwheel
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • SL-34
  • Batian
  • Ruiru 11
  • SL-28
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Grapefruit
  • Lime
Coldblow
Colombia | El Embrujo Buffoon
Coldblow
£16.00
r.p. 250g
£16.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Gesha / Abyssinia
  • Pink Bourbon
Process
:
  • Natural, Anaerobic or Macerated
Flavour
:
  • Chocolate
  • Vanilla
  • Sweet
  • Strawberry
Lost Barn
Colombia La Leona
Lost Barn
£10.25
r.p. 250g
£10.25 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Molasses
  • Caramelized
  • Berry
  • Peach
Coffee Real
La Coipa
Coffee Real
£7.50
r.p. 250g
£7.50 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Orange
  • Fruity
  • Vegetative
Weanie Beans
Tanzania, Ngila Estate
Weanie Beans
£13.95
r.p. 250g
£13.95 / 250g
Origin
:
  • Tanzania
Variety
:
  • SL-28
Process
:
  • Honey
Flavour
:
  • Honey
  • Sweet
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
Machina
Blueberry Candy, Nicaragua - Espresso
Machina
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Nicaragua
Variety
:
  • Centroamericano
  • F6
  • Arabica
  • Colombia
  • Caturra
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • SL-28
  • Pink Bourbon
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Vanilla
  • Blueberry
Cartwheel
Las Lajas
Cartwheel
£16.00
r.p. 250g
£16.00 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Catuai
  • Caturra
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Cherry
  • Pineapple
  • Fermented
Foundry Coffee Roasters
Yulieth Mora - Colombia
Foundry Coffee Roasters
£19.50
r.p. 250g
£19.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Fruity
Bailies Coffee
6 X Bags Blend
Bailies Coffee
£9.58
r.p. 250g
£230.00 / 6×1,000g
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Medium
  • Espresso
Flavour
:
  • Roasted
  • Peanuts
  • Almond
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Berry
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Stirling Coffee
Colombian
Stirling Coffee
£11.86
r.p. 250g
£9.49 / 200g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Floral
  • Fruity
Full Spectrum Coffee
Colombia - Refraction
Full Spectrum Coffee
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Blackberry
  • Apple
Nude
Colombia Castillo – Claudia Colmenares
Nude
£24.00
r.p. 250g
£24.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Rume Sudan
  • Colombia
  • Typica
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Rose
  • Jasmine
  • Raspberry
Silver Oak
El Carmen, El Salvador
Silver Oak
£10.95
r.p. 250g
£10.95 / 250g
Origin
:
  • El Salvador
Variety
:
  • Bourbon
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Sweet
  • Raisin
  • Lime
The Bean Shop
The Bean Shop Blend
The Bean Shop
£8.00
r.p. 250g
£8.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Indonesia
  • India
Variety
:
  • Java (Cultivar)
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Roasted
  • Cardboard
Welsh Coffee
Dragon/Draig
Welsh Coffee
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Nicaragua
  • Panama
Variety
:
  • Bourbon
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Other
Papercup
Naecaf, Natural
Papercup
£16.25
r.p. 250g
£16.25 / 250g
Process
:
  • Natural
Unorthodox
Yellowcake (liquid Gold Edition)
Unorthodox
£19.50
r.p. 250g
£19.50 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • SL-34
  • Ruiru 11
  • SL-28
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Nutty/Cocoa
  • Vanilla
  • Sweet
  • Blueberry
  • Dried Fruit
  • Fruity
  • Winey
Lost Barn
Kenya Kapcheseny
Lost Barn
£10.25
r.p. 250g
£10.25 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • SL-34
  • Batian
  • SL-28
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Blackberry
Fika
4 X Fika Best Sellers
Fika
£6.75
r.p. 250g
£27.00 / 4×250g
Origin
:
  • Brazil
  • Colombia
  • Mexico
  • Uganda
Variety
:
  • Colombia
Pilgrims Coffee
Pilgrims Coffee
£13.75
r.p. 250g
£11.00 / 200g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • SL-34
  • Ruiru 11
  • SL-28
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Peach
  • Citrus Fruit
The Proper Coffee Co
Rwanda, Lake Kivu Speciality Coffee
The Proper Coffee Co
£23.00
r.p. 250g
£23.00 / 250g
Origin
:
  • Rwanda
Variety
:
  • Bourbon
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Spices
  • Chocolate
  • Floral
  • Raspberry
  • Citrus Fruit
Crankhouse Coffee
Cocarive Baba'S Blend
Crankhouse Coffee
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Berry
Campbell & Syme
Luz Ángela Rojas, Colombia
Campbell & Syme
£25.00
r.p. 250g
£25.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
  • Tabi
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Floral
  • Peach
  • Orange
Strangers
Colombia Campo Santo Washed
Strangers
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Orange
North Star
Colombia La Colmena
North Star
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Caramelized
  • Apple
  • Peach
Pink Lane Coffee
Wilson Alba - Gesha
Pink Lane Coffee
£17.00
r.p. 250g
£17.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Maple Syrup
  • Floral
  • Peach
  • Orange
Ouseburn Coffee Co
Los Noranjos Anaerobic Geisha El Salvador
Ouseburn Coffee Co
£20.00
r.p. 250g
£16.00 / 200g
Origin
:
  • El Salvador
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Natural, Anaerobic or Macerated
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Sweet
  • Other Fruit
  • Fruity
  • Fresh
  • Bitter
Terrone & Co.
Autopilot Blend
Terrone & Co.
£11.00
r.p. 250g
£11.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Honduras
  • Guatemala
Variety
:
  • Bourbon
  • Mundo Novo
  • Catuai
  • Typica
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Peach
Nude
Bodum 8 Cup Cafetiere
Nude
£48.00
r.p. 250g
£48.00 / 250g
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Mr Eion
Kenya Asali Estate
Mr Eion
£13.00
r.p. 250g
£13.00 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Island Roasted
Brazil Cascavel Vermelha
Island Roasted
£9.00
r.p. 250g
£9.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Mundo Novo
  • Catuai
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Chocolate
  • Apple
  • Other Fruit
Beanberry
Kenya Duo
Beanberry
£15.00
r.p. 250g
£30.00 / 2×250g
Origin
:
  • Kenya
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Footprint Coffee
Colombia – Suukala
Footprint Coffee
£11.81
r.p. 250g
£10.72 / 227g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Typica
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Score
:
  • 85.25
Flavour
:
  • Almond
  • Black Tea
  • Apple
  • Orange
Yallah
Manuel Baca Gesha Peru
Yallah
£24.00
r.p. 250g
£24.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Floral
  • Floral
  • Cherry
  • Other Fruit
  • Citrus Fruit
  • Sour
  • Overripe
Coffee Real
Pacific Rescue - San Pancho Turtle
Coffee Real
£8.50
r.p. 250g
£8.50 / 250g
Variety
:
  • Bourbon
  • Caturra
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Orange
  • Citrus Fruit
  • Raw
Foundry Coffee Roasters
Colectivo Pacaybamba - Peru
Foundry Coffee Roasters
£13.50
r.p. 250g
£13.50 / 250g
Origin
:
  • Peru
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Nutty
  • Nutty/Cocoa
  • Sweet
  • Pineapple
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Orange
  • Lime
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Fidela
Para
Fidela
£14.50
r.p. 250g
£14.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Berry
  • Raisin
Unorthodox
Alchemy
Unorthodox
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Grain
  • Pepper
  • Spices
  • Sweet
  • Dried Fruit
  • Grapefruit
  • Orange
  • Lemon
  • Citrus Fruit
  • Fruity
  • Whiskey
Inverness Coffee Roasting Co.
Midnight Flyer - Uganda Coffee
Inverness Coffee Roasting Co.
£7.50
r.p. 250g
£7.50 / 250g
Origin
:
  • Uganda
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Cocoa
  • Honey
  • Black Tea
  • Citrus Fruit
Foundation
Manos Juntas
Foundation
£14.20
r.p. 250g
£14.20 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Molasses
  • Berry
  • Fruity
Urban Baristas
Shelly Beach Cacao | Caramel | Clove & Hazelnut
Urban Baristas
£11.67
r.p. 250g
£21.00 / 450g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Clove
  • Hazelnut
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Vanilla
Weanie Beans
Myanmar, Padah-Lin
Weanie Beans
£13.95
r.p. 250g
£13.95 / 250g
Origin
:
  • Myanmar
Variety
:
  • Red Catuai
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Nutty
  • Molasses
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Fruity
The Missing Bean
Multi-Coffee Tasting Box
The Missing Bean
£13.75
r.p. 250g
£33.00 / 600g
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
The Roasting Project
Horizon ~ Brazil / Peru
The Roasting Project
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Peru
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Dark
Flavour
:
  • Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Berry
Page 14 of 22
Page 14 of 22

Big thanks to people on coffeeforums.co.uk for their ideas, encouragement and criticism. Coffee Forums UK is the UK's premier coffee forum with more than 22000, mainly UK based, members.

Coffee Subscriptions(details):

  • Batch Coffee - 10% off any coffee box (use code BATCHDIFF at checkout)
  • RISE - £5 off subscription (use code RISEDIFF at checkout)
  • Pact Coffee - £5 off your first specialty coffee beans (use code COFFEEDIFF at checkout)
  • Dog and Hat - subscription service, offering specialty coffee from dozens of roasters
  • GUSTATORY Coffee Box Subscriptions - 10% off your first 3 subscription months (use code 10FOR3 at checkout)
  • Beans Coffee Club - £5 off coffee subscription, tailored to your taste (use code REFF9WR4CHZX9 at checkout)
  • Craft Coffee Club - Box of specialty coffee and treats, subscription service working with charities.
  • Coffee Friend - Shop for all coffee related items and appliances (frequent discounts)

update | ©2016-2026 Coffee Diff, Manchester, UK | info@coffeediff.co.uk